مسجد جامع قروه

  • مسجد جامع قروه
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

مسجد جامع قروه، یکی از بناهای تاریخی رو‎ستای قروه در کیلومتر ۱۵ جاده ترانزیتی ابهر ـ تاکستان است. این مسجد که به مسجد جمعه نیز معروف می‌ باشد از آثار دوران سلجوقی (قرن پنجم هجری قمری) است که همانند مساجد دوران سلجوقی به سبک چهار ایوانی ساخته شده است و گنبد زیبای آن بر چهار فیلپوش استوار است. فضای اصلی مسجد، صحن گنبد داری است که دو شبستان را در غرب و شرق خود جای داده است.

مسجد جامع به واسطه تزئیناتی از قبیل گچ‌ بری و دو کتیبه در زیر فیلپوش‌ ها مزین گردیده که کتیبه‌ های مزبور تاریخ ساخت مسجد را در سال ۴۱۳ ه.ق. و تاریخ مرمت بنا را در سال ۵۷۵ ه.ق. بیان می‌ نماید. بنای مسجد جامع در تاریخ ۱۳۴۱/۱۲/۰۵ به شماره ۴۳۳ در فهرست آثار تاریخی کشور به ثبت رسید. و همچنین هیات‌ های خارجی به سرپرستی آقای ام ای وی ور، گلایس و خانم هلن تحقیقات و پژوهشهایی در خصوص بنا انجام داده‌ اند که نتایج آن در دست نیست.

مسجد جامع قروه، یکی از بناهای تاریخی ارزشمند منطقه ابر رود (رود کبیر) است. در قلب روستا مسجد جامع از آثار ارزشمند دوران سلجوقی (قرن پنجم هجری قمری) است که همانند مساجد دوران سلجوقی به سبک چهار تاق ساخته شده‌ است و گنبد بسیار زیبایی بر اضلاع چهارگانه، با چهار فیلپوش استوار است. این مسجد از آثار بسیار ارزشمند است و قابل مقایسه با شبستانهای مسجد جامع قزوین و کابل است مسجد قروه که به مسجد جمعه نیز معروف می‌ باشد، با قدمت یک هزار سال در ۱۸ کیلومتری شرق شهرستان ابهر قرار دارد. فضای اصلی مسجد، صحن گنبد داری است که دو شبستان را در غرب و شرق خود جای داده‌ است. تزئینات بر جای مانده در این بنا شامل کتیبه‌ ای به خط ثلث مزین به نگاره‌ های گیاهی (سنه ۵۸۵ ه.ق.) در پای فیلپوشها و کتیبه به خط نسخ بر فراز محراب (سنه۴۱۳ ه.ق.) همراه با ترنجهای در هم بافته شده گچی و سطوح زیبا با طرحهای آجر چینی، این مسجد دوره سلجوقی را تبدیل یه یکی از شاهکار های هنری قرون میانی اسلامی ساخته‌ است.

با عنایت به تحقیقات انجام یافته می‌ توان اظهار داشت بنای مسجد جامع با استفاده از مصالح بنای قدیمی، به جای بنای قبلی در تاریخ ۴۱۳ ه.ق. احداث گردیده‌ است بنا از سه قسمت اصلی گنبد خانه و شبستان در اضلاع شرقی و غربی تشکیل یافته‌ است که بعد از گذشت زمان و بر اثر عوامل طبیعی و غیر طبیعی تخریب گردید، و مجدداً” در تاریخ ۵۷۵ ه.ق. مورد مرمت و باسازی قرار می‌ گیرد. شایان ذکر است که در حین گمانه زنی یک لایه از خاکستر همراه با ذغال به قطر ۴ سانتی متر بدست آمد که نمونه‌ های آن جهت انجام آزمایشات کربن ۱۴ به آزمایشگاه مرکزی ارسال گردیده‌ است.

آخرین امام جمعه و جماعت این مسجد آیه الحق آقامیر سید ابوالفضل حسینی بوده.

نمای درونی:

این بنا دارای کتیبهای به خط ثلث مزین به نگاره‌ های گیاهی (سنه ۵۸۵ ه.ق.) در پای فیلپوشها و کتیبه به خط نسخ بر فراز محراب (سنه۴۱۳ ه.ق.) همراه با ترنجهای در هم بافته شده گچی و سطوح زیبا با طرحهای آجر چینی است.

بنا بر تحقیقات انجام یافته بنای مسجد جامع با استفاده از مصالح بنایی قدیمی، در تاریخ ۴۱۳ ه.ق. احداث گردیده است. بنا از سه قسمت اصلی گنبد خانه و شبستان در اضلاع شرقی و غربی تشکیل یافته است که بعد از گذشت زمان و بر اثر عوامل طبیعی و غیر طبیعی تخریب گردید، و در تاریخ ۵۷۵ ه.ق. مورد مرمت و باسازی قرار می‌ گیرد. در حین گمانه زنی یک لایه از خاکستر همراه با ذغال به قطر ۴ سانتی متر بدست آمد که نمونه‌ های آن جهت انجام آزمایشات کربن ۱۴ به آزمایشگاه مرکزی ارسال گردیده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتا شناسی، پاییز ۱۳۹۲ (استفاده از مطالب این کتاب با اجازه موسسه گیتاشناسی صورت گرفته است).

ویکی پدیا

اطلاعات این مکان
آدرس
کیلومتر ۱۵ جاده ترانزیتی ابهر ـ تاکستان

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران